Czym są inteligentne fabryki? Raport z 80 firm.

Czym są inteligentne fabryki? Raport z 80 firm.

IoT Analytics, dostawca analiz rynkowych i analizy konkurencji dla Internetu Rzeczy i Przemysłu 4.0, opublikował 163-stronicowy raport Smart Factories Insights 2021, w którym analizuje 80 inteligentnych fabryk, szczegółowo opisuje 10 z nich i podkreśla podobieństwa i najlepsze praktyki.

Inteligentna fabryka jako przewaga konkurencyjności

Moderna, amerykańska firma biotechnologiczna i producent znanej szczepionki Moderna, jest przykładem tego, jak wizja cyfrowa zastosowana w inteligentnej fabryce może zmienić grę biznesową w 2021 roku i później.

W 2018 roku firma zainwestowała w nowy zakład produkcyjny o powierzchni 200 000 stóp kwadratowych w Norwood w stanie Massachusetts w ramach swojej 10-letniej wizji „integracji automatyzacji i technologii cyfrowej we wszystkim, co robimy”. Firma wyposażyła fabrykę w różne najnowocześniejsze technologie cyfrowe, które umożliwiły kompleksowe testowanie, rozwój i skalowalne możliwości produkcyjne dla kandydatów na leki mRNA. Niektóre z najnowszych robotyki, automatyzacji, sztucznej inteligencji, analizy danych i technologii blockchain zostały wdrożone w celu stworzenia połączonego cyfrowo ekosystemu lub „inteligentnej fabryki”. Celem była możliwość wykorzystania zaawansowanej cyfrowo fabryki do szybkiego i sprawnego zwiększania skali produkcji, zgodnie z potrzebami rynku. W 2020 roku inteligentna fabryka Moderny została wystawiona na próbę przez pandemię COVID-19. W lipcu 2020 r. firma stała się jedną z pierwszych amerykańskich firm, które weszły w fazę III badania klinicznego potencjalnej szczepionki na koronawirusa, zaledwie kilka miesięcy po ujawnieniu kodu genetycznego wirusa. Inteligentna fabryka stała się kamieniem węgielnym dla Moderny, aby przyspieszyć proces opracowywania szczepionek na kilka sposobów, w tym za pomocą algorytmów opartych na sztucznej inteligencji do masowej optymalizacji sekwencji oraz przy użyciu technologii bliźniaków cyfrowych do szybkiego symulowania i testowania powiązanych procesów produkcyjnych. Ten proces opracowywania szczepionki, który zwykle trwa średnio 10 lat, został skrócony do miesięcy, po części dzięki wcześniejszym inwestycjom Moderny w technologie inteligentnych fabryk.

Nasze najnowsze badania dotyczące inteligentnych fabryk pokazują, że zakład Moderny jest doskonałym przykładem nowej generacji fabryk, które są bardziej sprawne, zrównoważone, współpracujące i wydajne niż wiele istniejących obecnie fabryk. W 163-stronicowym raporcie Smart Factories Insights 2021 odkryto 80 takich fabryk, szczegółowo przedstawiono 10 z nich i podkreślono podobieństwa i najlepsze praktyki. Nasza analiza tych elementów również ujawniła kilka typowych nieporozumień na temat tego, czego potrzeba, aby zrealizować inteligentną fabrykę.

Czym tak naprawdę jest inteligentna fabryka – definicja

Z badań IoT Analytics wynika, że ​​inteligentna fabryka to „holistyczna transformacja ludzi, procesów i technologii wraz z wykorzystaniem danych w celu osiągnięcia zamierzonych celów wydajnościowych/biznesowych jednego lub większej liczby zakładów produkcyjnych”.

Komentując wyniki badań, Knud Lasse Lueth, dyrektor generalny IoT Analytics, mówi: „Ważne jest, aby zrozumieć, że inteligentna fabryka nie jest miejscem docelowym ani celem końcowym, ale podróżą, w którą każda organizacja produkcyjna podróżuje w samodzielnym tempie.”